Organinė chemija ir instrumentinė analizė

  • Dalyvių skaičius: nuo 8 iki 15
  • Programos trukmė: ~ 1 val. 30 min.
  • Programos kaina: vienam dalyviui - 8 € (užsakant dvi programas taikomos nuolaidos)
  • Užsisakyti galite: el. paštu mokykla@septintasfortas.lt , telefono numeriu +370 655 66550

Organinė chemija ir instrumentinė analizė – dvi glaudžiai susijusios, tačiau savitos mokslo kryptys, leidžiančios ne tik suprasti medžiagų struktūrą, bet ir jas tyrinėti pasitelkiant moderniausius metodus. Jos yra neatsiejamos nuo medicinos, farmacijos, maisto ir aplinkos kokybės kontrolės bei kriminalistikos – tai sritys, kuriose tikslumas ir cheminė įžvalga lemia svarbiausius atradimus.

Organinė chemija nagrinėja anglies junginius ir jų reakcijas, leidžia kurti naujas medžiagas – vaistus, plastiką, dažiklius, kvapiąsias medžiagas ir daugybę kitų kasdieniame gyvenime naudojamų produktų. Tai kūrybiškas, bet tikslus mokslas, aiškinantis, kaip cheminės struktūros lemia junginių savybes ir funkcijas.

Instrumentinė analizė leidžia ištirti medžiagų sudėtį ir struktūrą pasitelkiant pažangius tyrimo metodus. Ji plačiai taikoma farmacijos, maisto pramonės, aplinkosaugos ir net teismo ekspertizės srityse – padeda identifikuoti junginius, nustatyti priemaišas ir atskleisti net mažiausius cheminių medžiagų pokyčius.

VII forto laboratorijoje moksleiviai sužinos, kaip organinių junginių funkcinės grupės lemia jų savybes, patys atliks chemines reakcijas, stebės jų eigą ir išmoks organinių junginių sintezės bei išgryninimo metodus. Taip pat susipažins su chromatografijos principais, išmoks atskirti mišinius, sužinos, kaip spektroskopija leidžia identifikuoti medžiagas bei praktiškai atliks masių spektrometrijos analizę, nagrinėdami junginių mases ir struktūras.

Kviečiame moksleivius į organinės chemijos ir instrumentinės analizės edukacines programas Kauno tvirtovės VII forto laboratorijoje! Ateik ir pasinerk į chemijos pasaulį – čia prasidės tavo pirmieji žingsniai į didžiuosius atradimus!

Organinių junginių spektrai: kas slypi už signalų?

Šios edukacijos metu moksleiviai pasiners į organinių junginių analizės pasaulį ir susipažins su trimis pagrindiniais analizės metodais: masių spektrometrija (MS), branduolių magnetiniu rezonansu (BMR) ir infraraudonąja spektroskopija (IR).

Mokiniai sužinos, kaip šie metodai padeda nustatyti medžiagų struktūrą, išmoks interpretuoti spektrus ir suprasti, kokią informaciją jie atskleidžia apie junginius. Be to, laukia praktinė užduotis – reali junginio analizė su masių spektrometru! Dalyviai patys praktiškai pritaikys įgytas žinias, analizuodami gautus spektrus bei aiškindamiesi, kokią informaciją jie atskleidžia apie tiriamą junginį.

Tai puiki galimybė pasijusti tikrais chemijos detektyvais ir atrasti, kaip mokslas atskleidžia visas paslaptis! 🔬✨

Programa rekomenduojama: 11-12 klasių moksleiviams.

Eskursijos nuotrauka

Chromatografija – atskiria molekules, bet sujungia žmones

Šios edukacijos metu moksleiviai pasiners į chromatografijos pasaulį – sužinos, kaip šis metodas leidžia atskirti skirtingas medžiagas ir kodėl tai taip svarbu mokslui.

Praktinės veiklos metu jie tyrinės špinatų pigmentus, aiškindamiesi, kokios spalvos slepiasi šio žalio augalo viduje. Taip pat susipažins su dviem plačiai naudojamais šiuolaikiniais mišinių atskyrimo metodais – skysčių ir dujų chromatografija. Mokiniai ne tik sužinos, kaip šie metodai veikia, bet ir patys atliks analizę, bandydami atskirti mišinius į komponentus.

Šis užsiėmimas leis moksleiviams ne tik susipažinti su praktiniais metodais, bet ir pajusti tikrą chemiko darbą!🧑‍🔬🧪

Programa rekomenduojama: 11-12 klasių moksleiviams.

Eskursijos nuotrauka

Karboksirūgštys

Citrina – kasdienis virtuvėje sutinkamas vaisius, kurios rūgštų skonį nulemia trikarboksirūgštis – citrinos rūgštis. Šį junginį nesunkiai galima išgryninti kelių pagrindinių laboratorinių operacijų pagalba. Edukacijos metu mokiniai ne tik susipažins su pagrindinėmis karboksirūgščių klasės junginių savybėmis, bet ir patys išgrynins citrinos rūgštį ir nustatys, kiek vidutiniškai šios medžiagos buvo naudotose citrinose, pritaikydami naujai įgytas žinias.

Programa rekomenduojama: 11 – 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Organinė sintezė

Organinės chemijos pažangos dėka galima pagaminti medžiagas, kurios yra plačiai naudojamos šiais laikais. Tai įvairūs dažai, plastikai, vaistai, kuras ir daug daugiau. „Organinės sintezės” užsiėmimo metu gimnazinių klasių moksleiviai turės galimybę išbandyti savo jėgas gaminant organinį azodažiklį, sužinos jo savybes ir pritaikymo galimybes, taip pat susipažins su tamsoje švytinčiais dažikliais ir galimu jų pritaikymu.

Visi norintieji galės gauti savo pasigamintų dažų mėginį ir išbandyti juos mokykloje ar namuose.

Programa rekomenduojama: 10- 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Oranžinė Organika

Kaip atskirti bazę nuo rūgšties vien pagal spalvos pokytį? Kodėl vieni indikatoriai yra universalūs, kiti – specifiniai?

Edukacijos metu pagilinsime žinias apie indikatorius, kas jie yra ir kaip veikia, susipažinsime su fizikocheminiu spalvų pokyčiu indikatoriui patekus į skirtingų pH tirpalus.

Edukacijos metu moksleiviai susintetins indikatorių metiloranžinį ir ištirs jo chemines savybes.

 

Programa rekomenduojama: 11 – 12 klasės mokiniams

Programos trukmė – 2 valandos

Eskursijos nuotrauka

 

Darbo laikas

Dirbame 25 valandas per dieną 8 dienas per savaitę laisvu grafiku 😉

EDUKACIJŲ CENTRAS:

Dėl edukacijų moksleiviams skambinti telefonu +370 655 66550

Jei neatsiliepiam –  prašome susisiekti SMS arba el. paštu edukacija@septintasfortas.lt

Visą parą mus rasite Online Facebuke – https://www.facebook.com/kaunotvirtove/

 

© 2025 septintasfortas.lt
Orlov Visual Agency logo