• Dalyvių skaičius: nuo 10 iki 25
  • Programos trukmė: ~ 1 val. 15 min.
  • Programos kaina: vienam dalyviui - 6 € (nuolaidos taikomos užsakinėjant 2 programas ir mokykloms-partnerėms)
  • Užsisakyti galite: el. paštu info@septintasfortas.lt , telefono numeriu + 370 699 22536 bei muziejaus informacijos centre

Nors mokykloje pažintis su chemijos mokslu prasideda nuo vyresniųjų klasių, Kauno tvirtovės VII forto laboratorija atvira visiems, norintiems geriau pažinti mus supantį pasaulį. Čia nesutiksite iš pirmo žvilgsnio bauginančiai atrodančių formulių – net ir pačios sudėtingiausios cheminės reakcijos bus paaiškinamos remiantis praktiniais pavyzdžiais ar eksperimentais. Įvairiausių kolbų ir mėgintuvėlių, laboratorinės įrangos bei draugiškos kolegų mokslininkų kompanijos apsuptyje edukacinių programų dalyviai pasiners į užburiantį chemijos pasaulį, kuriame kiekvienas atradimas sukels vis didesnį pažinimo džiaugsmą!

Atvykę į VII forto laboratoriją, edukacinių programų dalyviai bus aprūpinti tikriems mokslininkams reikalinga apranga bei susipažins su pagrindinėmis darbo laboratorijoje taisyklėmis. Padedami dviejų programos vedėjų, jaunieji mokslininkai stebės ir patys atliks įvairiausius eksperimentus.

Kiekviena edukacinė programa yra koreguojama, atsižvelgiant į mokinių amžių ir gebėjimus.

 

Įvadas į chemijos mokslo pasaulį

Programa „Įvadas į chemijos mokslo pasaulį“ skirta jauniesiems tyrėjams, norintiems pažinti skirtingų sričių chemijos mokslo įdomybes. Užsiėmimo metu, atsižvelgiant į programos dalyvių amžių, pageidavimus ar mokykloje dėstomas temas, siūlome susipažinti su liuminescencijos pagrindais, įvairių cheminių tirpalų ir medžiagų savybėmis bei jų dėka vykstančiomis reakcijomis. Jaunieji tyrėjai taip pat kviečiami sužinoti, kaip pasigaminti tankio kokteilį, kokios medžiagos reikalingos norint išvysti fejerverką skystyje bei kokią paslaptį buvo siekiama išsiaiškinti tolimojoje praeityje – alchemijos laikuose. „Įvadas į chemijos pasaulį“ – tai įdomiausių cheminių eksperimentų rinkinys, pritaikytas jaunųjų mokslininkų poreikiams!

Programa rekomenduojama: 5- 8 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka Eskursijos nuotrauka Eskursijos nuotrauka

Kulinariniai eksperimentai

Šios edukacinės programos metu dalyvius pakviesime į tikrąją molekulinę virtuvę, kurioje, jungiant skirtingų mokslo sričių žinias, vyksta įvairūs fizikiniai ir cheminiai procesai. Jų metu patiekalams suteikiamas ryškesnis skonis, tačiau tuo pat metu išlaikomos naudingosios produktų savybės.

Užsiėmimų metu techninės žinios derinamos su kulinarijos menu. Tokiu būdu susipažinsite su pagrindinėmis maisto medžiagomis ir sužinosite ne tik tai, ką unikalaus ir išskirtinio galima pasigaminti iš jų, tačiau ir kuo jos vertingos mūsų organizmui.

VII forto laboratorijoje kalbėsime apie įvairius maisto priedus, tokius kaip agaras, natrio alginatas bei kitos cheminės medžiagos, skirtos maisto gamybai ir puošybai. Naudodami šias medžiagas gaminsime valgomuosius įvairių gėrimų skonio ikrus ir vaisinius makaronus. Taip pat gaminsime espuma putas, taikydami žemos temperatūros metodą gaminsime ledus, o sluoksniuotus tankio gėrimus šaldysime ledukais su siurprizais. Po visų kulinarinių eksperimentų drauge ilsėsimės bei ragausime savo pasigamintas gėrybes.

Programa rekomenduojama: 5 – 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Šviesos magija

Fluorescencinės medžiagos – ypatinga naujovė VII forto mokslo laboratorijoje. Šios edukacinės programos metu jaunieji mokslininkai susipažins su pagrindinėmis liuminescencijos rūšimis, sužinos kodėl tamsoje švyti jonvabaliai bei kas slepiasi šviečiančios lazdelės viduje. Jaunieji chemijos mokslo entuziastai susipažins su švytinčių medžiagų savybėmis, išgirs bei pamatys, kaip šios medžiagos praverčia kriminalistų darbe, aptinkant kraujo pėdsakus ar atpažįstant padirbtus pinigus, taip pat kuo šios medžiagos gali būti naudingos santechnikams. Įgytas žinias vaikai įtvirtins patys atlikdami laboratorinius bandymus. Susiskirstę į grupeles, jaunieji kolegos gamins švytinčius tirpalus, stebinančius sodrių spalvų gausa.

Dėmesio! Užsisakant šią edukacinę programą, siūlome atkreipti dėmesį į laiką – eksperimentai geriausiai pavyks bei paliks didžiausią įspūdį lauke esant prieblandai.

Programa rekomenduojama: 5 – 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Kas būtų, jeigu..? Spalvų tyrinėtojai

Kai danguje išvystame vaivorykštę, kiekvieno mūsų veide atsiranda šypsena – spalvos suteikia daug džiaugsmo. Pasirinkę šią edukacinę programą jaunieji mokslininkai atliks galybę akiai malonių eksperimentų ir to dėka taps pilnaverčiais indikatorių specialistais. Išklausę visą programą, vaikai sužinos kaip atskirti rūgštinius ir šarminius tirpalus bei kuo ypatinga jų spalvų gama. Programos metu naudodami gamtinius ir cheminius indikatorius atliksime įvairius eksperimentus – maišysime tirpalus, ieškosime rūgštinių ir šarminių medžiagų, kursime stulbinančią indikatorinę vaivorykštę, o pabaigai – aiškinsimės nematomo rašalo paslaptį. Kiekvienas programos dalyvis pagamins ir su savim išsineš stebuklingą „Mėlynąjį mėgintuvėlį“ bei turės kuo nustebinti savo draugus.

Programa rekomenduojama: 4 – 9 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Eureka!

Dažniausiai, atvykę pas mus, jaunieji mokslininkai stebi ir atlieka bandymus su medžiagomis, kurių lengvai nenusipirksi. Tačiau ši edukacinė programa skirta būtent tam, kad galėtumėte įsitikinti, kiek daug įdomių bandymų galima atlikti su paprasčiausiomis buityje naudojamomis medžiagomis. Kartu su jaunaisiais mokslininkais gaminsime kinetinį smėlį, maišysime tankio kokteilį bei tirsime įvairiausių medžiagų reakcijas. Šios programos metu vaikams leisime ignoruoti taisyklę „nebandykite to daryti namuose“ ir netgi skatinsime (su tėvelių priežiūra) visus matytus eksperimentus pakartoti namuose – kiekvienam dalyviui bus išduotas išsamus saugių eksperimentų aprašas. Visa tai padės vaikams įgyti daugiau praktinių įgūdžių, o gal net praturtins jų laisvalaikį iki šiol neregėtais žaidimais.

Programa rekomenduojama: priešmokyklinės grupės – 4 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Ugnies valdovai

Šios programos metu jaunieji mokslininkai taps tikrais ugnies valdovais. Dalyviai susipažins su ugnimi bei degimo reakcijomis, sužinos, kaip skiriasi įvairių medžiagų degimo procesas bei laikas. Jauniesiems chemijos mokslo entuziastams paaiškinsime, kodėl atsiranda bei kokias medžiagas naudojant galima išgauti įvairiaspalvę liepsną. Programos metu neapsiribosime vien tik laboratoriniais bandymais – mažuosius išmokysime užsikurti laužą nepanaudojus degtuko bei išbandysime magišką eksperimentą, kurio metu galima saugiai paimti ugnį į savo rankas.

Programa rekomenduojama: 5 – 10 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Cheminis sūrymas

Šios edukacinės programos metu išsiaiškinsime, ką chemijos moksle reiškia žodis „druska“, sužinosime kaip yra klasifikuojamos druskos ir kam jos yra naudojamos. Aiškinsimės, kaip druskos reaguoja su rūgštimis ir šarmais. Naudodami įvairias druskas, kursime savo cheminį sodą bei gaminsime kristalizacinius ornamentus. Po šios programos drąsiai galėsite pasakyti, kad druska – ne tik tai, ką galite rasti virtuvėje.

Programa rekomenduojama: 5 – 10 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Chemijos istorija

Ši edukacinė programa mažuosius mokslininkus atves į pačią chemijos mokslo pradžią. Programos metu, pasitelkdami savo kūrybines jėgas, „keliausime“ per amžius iki dabartinių laikų. Nors užsiėmimas praturtintas teorinės informacijos gausa, programos dalyviams teks įsitraukti ir į aktyvią veiklą. VII forto laboratorijoje mėginsime įžiebti pirmąją ugnį bei pasiūlysime kaip išspręsti vis dar neįmintą alchemijos paslaptį – kaip pagaminti auksą. Žaisdami nagrinėsime periodinę elementų lentelę bei ją sudarančius elementus. Programos metu vaikai išgirs ir sužinos, ką chemijos labui nuveikė didieji mokslininkai – Aristotelis, Mendelejevas, Lavuazje, Kiuri ir kiti.

Programa rekomenduojama: 8 – 10 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Nuo rūdų iki rūdžių

Edukacinės programos metu mokiniai susipažins su ypač svarbia medžiagų klase – metalais. Programos dalyviai sužinos, kas yra rūdos ir aptars populiariausius metalus: jų išskirtinumą, panaudojimą bei išsiaiškins, kur galime juos rasti. Programos metu mokiniai atliks įvairiausius su metalais susijusius eksperimentus, bendromis jėgomis pagamindami net sidabrinį veidrodį! Mokiniai taip pat sužinos, kokios yra pagrindinės bendrosios metalų savybės, išmoks atskirti vienus metalus (ir jų junginius) nuo kitų, susipažins su lydiniais. Programos pabaigoje dalyviai stebės, kaip skirtingus metalus veikia vanduo ir susipažins su korozijos reiškiniu.

Programa rekomenduojama: 5 – 10 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Polimerai

Ar žinote, kas yra polimeras? O monomeras ar poliuretanas? Po šios edukacinės programos apie šias medžiagas bei jų savybes tikrai žinosite daug! Užsiėmimo metu aiškinsimės, kas yra ir kaip susidaro polimerai – gaminsime „kamuoliuką – šokliuką“. Susipažinsime su polimerų rūšimis: gaminsime biopolimerus ir dirbtinius polimerus – viskozę, taip pat sintetinius polimerus. Aiškinsimės, kaip ir kur yra naudojamos šios medžiagos, o programą užbaigsime perdirbę buityje dažnai naudojamus polimerus.

Programa rekomenduojama: 8 – 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Spektrofotometrija - spalvingi tyrimai

Edukacinės programos metu mokiniai praktiškai susipažins su šiuolaikiniu analitinės chemijos metodu – spektrofotometrija, pamatydami, kaip kompiuterio prižiūrimi optikos dėsniai draugauja su chemijos reakcijomis ir sužinodami, ką gali pasakyti tam tikra tirpalo spalva.

Programos dalyviai taip pat sužinos, kaip šviesos spektras padeda apskaičiuoti medžiagų tankumą, susipažins su Bero-Lamberto dėsniu, o pasiremdami asmeninių tyrimų rezultatais bei kalibraciniu grafiku, išsiaiškins tirto vandens tinkamumą vartojimui.

Programa rekomenduojama: 10 – 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Kaip gimsta kvapai?

Šios edukacinės programos metu vaikai bus įtraukti į nuostabų kvapų pasaulį, kuris mūsų gyvenime jau nuo seniausių laikų užima svarbią vietą – jaunieji tyrėjai susipažins su distiliavimo aparatu ir išsiaiškins kaip gaminamas eterinis aliejus bei hidrolatai. Įsisavinę teorinę medžiagą ir atlikę praktinius bandymus, vaikai tyrinės kitą technologiją – kvapniųjų muiliukų gamybą. Jaunieji mokslininkai sužinos, kokios medžiagos reikalingos muilo gamybai, kas suteikia jam išskirtinį kvapą bei kokių veiksmų imtis, norint namuose pasigaminti savo mėgstamo aromato muilą!

Dėmesio! Šiai edukacinei programai reikalingas išankstinis pasiruošimas, todėl ją užsisakyti galite likus mažiausiai vienai savaitei iki numatomos užsiėmimo datos.

Programa rekomenduojama: 10 – 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

ORO BURBULAS

Jis yra visur aplinkui.  Jo negalime pamatyti, tačiau be jo neišgyventume. Jis turi svorį, kuris mus visą laiką slegia, nors to ir nejuntame. Kas tai?

Edukacinės programos „Oro burbalas“ metu mokiniai sužinos kokių dujų mišinys vadinamas oru. Mokysimės išmatuoti dujų tūrį bei aiškinsimės kas nutinka orą šildant ar šaldant. Atlikdami eksperimentus, aiškinsimės, kaip iškvėpiamame ore aptikti anglies dioksido dujas. Kursime anglies dioksido mini gesintuvus ir naudosime juos nedidelės liepsnos užgesinimui. Mokiniai programos metu taip pat sužinos apie suskystinto azoto ir kietosios būsenos anglies dvideginio panaudojimą pramonėje bei atliks tai iliustruojančius eksperimentus.

Programa rekomenduojama: 2 – 5 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Pipetės. Lašelių mokslas

Vienas lašas: daug ar mažai? Kasdienybėje tai – nedidelis, rodos, nieko pakeisti negalintis kiekis, tuo tarpu chemijos laboratorijoje mažas lašelis tyrimų rezultatus gali apversti aukštyn kojomis! Šios programos metu kviečiame susipažinti ir patiems išbandyti vieną svarbiausių moderniosios laboratorijos įrankių – mikropipetę.

Programos metu ne tik įgysite naujų žinių, sužinosite, kas yra supernatantas ir alikvotė, tačiau ir pritaikysite tai laboratorinių užsiėmimų metu. Susipažinę su šiuolaikinės mikropipetės protėviais, išvysite šio įrenginio evoliuciją iki pat moderniausiose pasaulio laboratorijose naudojamų programuojamų elektroninių mikropipečių, leidžiančių programiškai valdyti ypač mažus skysčio kiekius. Teorinę užsiėmimo dalį lydės praktinės užduotys. Įtraukiančių veiklų metu sužinosite, kaip užprogramuoti prietaisą taip, kad jis atliktų nemažą dalį darbo už jus bei išvysite kiek netikėtą, menišką chemijos pusę!

Programa rekomenduojama: 10- 12 klasių mokiniams

Eskursijos nuotrauka

4T = Tirpalas, Tirpiklis, Tirpinys ir Tirpumas

Edukacinės programos metu moksleiviai sužinos kas yra tirpalas, tirpiklis, tirpinys ir tirpumas. Eksperimentuodami ieškosime tinkamų tirpiklių įvairioms medžiagoms, aiškinsimės, ar medžiagų tirpumas priklauso nuo tirpiklio temperatūros. Sužinosime kas yra sotieji, nesotieji ir persotinti tirpalai, tyrinėsime kristalizacijos reiškinį. Vyresnieji programos dalyviai susipažins su tirpumo kreivėmis, išmoks jomis naudotis bei įgytas žinias pritaikys praktiškai.

Programa rekomenduojama: 3 – 6 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

 

Darbo laikas

Dirbame 25 valandas per dieną 8 dienas per savaitę laisvu grafiku 😉

EDUKACIJŲ CENTRAS:

Dėl edukacijų moksleiviams skambinti telefonais +370 655 66550 arba  370 699 22536

Jei neatsiliepiam – labai prašome SMS arba el. paštu mokykla@septintasfortas.lt

Visą parą mus rasite Online Facebuke – https://www.facebook.com/kaunotvirtove/

Muziejaus lankymas:

Dėl apsilankymo muziejaus ekspozicijoje ir ekskursijų grupėms kreptis tel. +370 655 66 550 arba el. paštu info@septintasfortas.lt

Vasaros metu ekskursijų nevedame.

 

Steam School Label

© 2021 septintasfortas.lt
Orlov Visual Agency logo