• Dalyvių skaičius: nuo 10 iki 20
  • Programos trukmė: ~ 1 val. 15 min.
  • Programos kaina: vienam dalyviui - 7 € (užsakant dvi programas taikomos nuolaidos)
  • Užsisakyti galite: el. paštu mokykla@septintasfortas.lt , telefono numeriu + 370 655 66550

Nors mokykloje pažintis su chemijos mokslu prasideda nuo vyresniųjų klasių, Kauno tvirtovės VII forto laboratorija atvira visiems, norintiems geriau pažinti mus supantį pasaulį. Čia nesutiksite iš pirmo žvilgsnio bauginančiai atrodančių formulių – net ir pačios sudėtingiausios cheminės reakcijos bus paaiškinamos remiantis praktiniais pavyzdžiais ar eksperimentais. Įvairiausių kolbų ir mėgintuvėlių, laboratorinės įrangos bei draugiškos kolegų mokslininkų kompanijos apsuptyje edukacinių programų dalyviai pasiners į užburiantį chemijos pasaulį, kuriame kiekvienas atradimas sukels vis didesnį pažinimo džiaugsmą!

Atvykę į VII forto laboratoriją, edukacinių programų dalyviai bus aprūpinti tikriems mokslininkams reikalinga apranga bei susipažins su pagrindinėmis darbo laboratorijoje taisyklėmis. Padedami dviejų programos vedėjų, jaunieji mokslininkai stebės ir patys atliks įvairiausius eksperimentus.

Kiekviena edukacinė programa yra koreguojama, atsižvelgiant į mokinių amžių ir gebėjimus.

 

Įvadas į chemijos mokslo pasaulį

Programa „Įvadas į chemijos mokslo pasaulį“ skirta jauniesiems tyrėjams, norintiems pažinti skirtingų sričių chemijos mokslo įdomybes. Užsiėmimo metu, atsižvelgiant į programos dalyvių amžių, pageidavimus ar mokykloje dėstomas temas, siūlome susipažinti su įvairių cheminių medžiagų savybėmis bei jų dėka vykstančiomis reakcijomis. Jaunieji tyrėjai taip pat kviečiami sužinoti, kaip pasigaminti tankio kokteilį, kokios medžiagos reikalingos norint išvysti fejerverką skystyje bei kokią paslaptį buvo siekiama išsiaiškinti tolimojoje praeityje – alchemijos laikuose. „Įvadas į chemijos pasaulį“ – tai įdomiausių cheminių eksperimentų rinkinys, pritaikytas jaunųjų mokslininkų poreikiams!

Programa rekomenduojama: 5- 8 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka Eskursijos nuotrauka Eskursijos nuotrauka

Kulinariniai eksperimentai

Šios edukacinės programos metu dalyvius pakviesime į tikrąją molekulinę virtuvę, kurioje, jungiant skirtingų mokslo sričių žinias, vyksta įvairūs fizikiniai ir cheminiai procesai. Užsiėmimų metu techninės žinios derinamos su kulinarijos menu. Tokiu būdu susipažinsite su pagrindinėmis maisto medžiagomis ir sužinosite ne tik tai, ką unikalaus ir išskirtinio galima pasigaminti iš jų, tačiau ir kuo jos vertingos mūsų organizmui.

VII forto laboratorijoje kalbėsime apie įvairius maisto priedus, tokius kaip agaras, natrio alginatas bei kitos cheminės medžiagos, skirtos maisto gamybai ir puošybai. Naudodami šias medžiagas gaminsime valgomuosius įvairių gėrimų skonio ikrus. Taip pat sužinosime, kaip pasigaminti sluoksniuotą tankio gėrimą, o taikydami žemos temperatūros metodą gaminsime ledus. Po visų kulinarinių eksperimentų drauge ilsėsimės bei ragausime savo pasigamintas gėrybes.

Programa rekomenduojama: 5 – 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Šviesos magija

Šios edukacinės programos metu jaunieji mokslininkai susipažins su pagrindinėmis liuminescencijos rūšimis, sužinos, kodėl tamsoje švyti jonvabaliai bei kas slepiasi šviečiančios lazdelės viduje. Jaunieji chemijos mokslo entuziastai susipažins su švytinčių medžiagų savybėmis, išgirs ir pamatys, kaip šios medžiagos praverčia kriminalistų darbe, aptinkant kraujo pėdsakus ar atpažįstant padirbtus pinigus, taip pat, kuo šios medžiagos gali būti naudingos santechnikams. Įgytas žinias vaikai įtvirtins patys atlikdami laboratorinius bandymus ir gamindami šviečiančius tirpalus.

Programa rekomenduojama: 6 – 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Spalvų tyrinėtojai

Kai danguje išvystame vaivorykštę, kiekvieno mūsų veide atsiranda šypsena – spalvos suteikia daug džiaugsmo. Pasirinkę šią edukacinę programą jaunieji mokslininkai atliks galybę akiai malonių eksperimentų ir to dėka taps pilnaverčiais indikatorių specialistais. Išklausę visą programą, vaikai sužinos, kaip atskirti rūgštinius ir šarminius tirpalus bei kuo ypatinga jų spalvų gama. Programos metu naudodami gamtinius ir cheminius indikatorius atliksime įvairius eksperimentus – maišysime tirpalus, ieškosime rūgštinių ir šarminių medžiagų, gaminsime stebuklingą mėlynąjį mėgintuvėlį bei spalvas keičiantį vulkaną.

Programa rekomenduojama: 4 – 9 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Eureka!

Dažniausiai atvykę pas mus jaunieji mokslininkai stebi ir atlieka bandymus su medžiagomis, kurių lengvai nenusipirksi. Tačiau ši edukacinė programa skirta būtent tam, kad galėtumėte įsitikinti, kiek daug įdomių bandymų galima atlikti su paprasčiausiomis buityje naudojamomis medžiagomis. Kartu su jaunaisiais mokslininkais maišysime tankio kokteilį, stebėsime spalvas keičiančius tirpalus bei tirsime įvairiausių medžiagų reakcijas. Šios programos metu vaikams leisime ignoruoti taisyklę „nebandykite to daryti namuose“ ir netgi skatinsime (su tėvelių priežiūra) matytus eksperimentus pakartoti namuose.

Programa rekomenduojama: priešmokyklinės grupės – 4 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Ugnies valdovai

Šios programos metu jaunieji mokslininkai taps tikrais ugnies valdovais. Dalyviai sužinos, kokios sąlygos yra reikalingos degimui palaikyti, ko reikia norint pasigaminti mini gesintuvą. Mokiniams paaiškinsime, kokias medžiagas naudojant galima išgauti įvairiaspalvę liepsną ir susipažinsime su kinų išradimu – paraku. Programos metu neapsiribosime vien tik laboratoriniais bandymais – išmokysime užsikurti laužą nenaudojant degtukų bei išbandysime magišką eksperimentą, kurio metu galima saugiai paimti ugnį į savo rankas.

Programa rekomenduojama: 5 – 9 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Cheminis sūrymas

Šios edukacinės programos metu išsiaiškinsime, ką chemijos moksle reiškia žodis „druska“, sužinosime, kaip yra klasifikuojamos druskos ir kam jos naudojamos. Aiškinsimės, kaip druskos reaguoja su rūgštimis ir šarmais. Naudodami įvairias druskas, kursime savo cheminį sodą bei gaminsime kristalizacinius ornamentus. Po šios programos drąsiai galėsite pasakyti, kad druska – ne tik tai, ką galite rasti virtuvėje.

Programa rekomenduojama: 6 – 10 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Nuo rūdų iki rūdžių

Edukacinės programos metu mokiniai susipažins su ypač svarbia medžiagų klase – metalais. Programos dalyviai sužinos, kas yra rūdos ir aptars populiariausius metalus: jų išskirtinumą, panaudojimą bei išsiaiškins, kur galime juos rasti. Programos metu mokiniai atliks įvairiausius su metalais susijusius eksperimentus ir patys pasigamins sidabro ar aukso spalvos monetą! Mokiniai taip pat sužinos, kokios yra pagrindinės bendrosios metalų savybės, išmoks atskirti vienus metalus (ir jų junginius) nuo kitų, susipažins su lydiniais.

Programa rekomenduojama: 5 – 10 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Chemijos praktika - mechanizmai ir požymiai

Dažnai kasdieninėje veikloje nesusimąstome, jog aplink mus vyksta įvairios cheminės reakcijos. Chemija, tai ne tik indų ar langų valiklis, bet ir mokslas apie medžiagas bei jų vykstančias reakcijas. Šiame kontekste edukacinės programos metu mokiniai sužino apie chemines reakcijas, kurių metu iš vienų medžiagų gauname kitas. Eksperimentuojant mokiniai supažindinami su įvairiomis cheminėmis medžiagomis ir jų cheminių reakcijų požymiais. Atliekamų cheminių reakcijų metu bus nagrinėjamos spalvos, nuosėdų, šilumos ir dujų susidarymo aplinkybės. Taip pat šios edukacijos metu tyrinėsime cheminių reakcijų mechanizmus, tokius kaip jungimosi, skilimo, pavadavimo ir mainų. Kiekvieną jų aptarime ir išbandysime. Po šios veiklos mokiniai su smalsumu stebės kasdieniniame gyvenime vykstančias reakcijas.

Programa rekomenduojama: 8 – 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Polimerai

Ar žinote, kas yra polimeras? O monomeras ar poliuretanas? Po šios edukacinės programos apie šias medžiagas bei jų savybes tikrai žinosite daugiau! Užsiėmimo metu aiškinsimės, kas yra ir kaip susidaro polimerai – gaminsime „kamuoliuką – šokliuką“ ir kitus polimerinius junginius. Eksperimentuodami išsiaiškinsime kuo POLIMERIZACIJA skiriasi nuo POLIKONDENSACIJOS. Susipažinsime su gamtiniais, dirbtiniais ir sintetiniais polimerais bei jų panaudojimo sritimis. 

Programa rekomenduojama: 8 – 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Spektrofotometrija - spalvingi tyrimai

Edukacinės programos metu mokiniai praktiškai susipažins su šiuolaikiniu analitinės chemijos metodu – spektrofotometrija, pamatydami, kaip kompiuterio prižiūrimi optikos dėsniai draugauja su chemijos reakcijomis ir sužinodami, ką gali pasakyti tam tikra tirpalo spalva.

Programos dalyviai taip pat sužinos, kaip šviesos spektras padeda apskaičiuoti medžiagų tankumą, susipažins su Bero-Lamberto dėsniu, o pasiremdami asmeninių tyrimų rezultatais bei kalibraciniu grafiku, išsiaiškins tirto vandens tinkamumą vartojimui.

Programa rekomenduojama: 10 – 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Karboksirūgštys

Citrina – kasdienis virtuvėje sutinkamas vaisius, kurios rūgštų skonį nulemia trikarboksirūgštis – citrinos rūgštis. Šį junginį nesunkiai galima išgryninti kelių pagrindinių laboratorinių operacijų pagalba. Edukacijos metu mokiniai ne tik susipažins su pagrindinėmis karboksirūgščių klasės junginių savybėmis, bet ir patys išgrynins citrinos rūgštį ir nustatys, kiek vidutiniškai šios medžiagos buvo naudotose citrinose, pritaikydami naujai įgytas žinias.

Programa rekomenduojama: 11 – 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Oro burbulas

Jis yra visur aplinkui.  Jo negalime pamatyti, tačiau be jo neišgyventume. Jis turi svorį, kuris mus visą laiką slegia, nors to ir nejuntame. Kas tai?

Edukacinės programos „Oro burbalas“ metu mokiniai sužinos, kokių dujų mišinys vadinamas oru. Mokysimės išmatuoti dujų tūrį bei aiškinsimės, kas nutinka orą šildant ar šaldant. Atlikdami eksperimentus, aiškinsimės, kaip iškvėpiamame ore aptikti anglies dioksido dujas. Kursime anglies dioksido mini gesintuvus ir naudosime juos nedidelės liepsnos užgesinimui. Mokiniai programos metu taip pat sužinos apie suskystinto azoto ir kietosios būsenos anglies dvideginio panaudojimą pramonėje bei atliks tai iliustruojančius eksperimentus.

Programa rekomenduojama: 2 – 5 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

4T = Tirpalas, Tirpiklis, Tirpinys ir Tirpumas

Edukacinės programos metu moksleiviai sužinos, kas yra tirpalas, tirpiklis, tirpinys ir tirpumas. Eksperimentuodami ieškosime tinkamų tirpiklių įvairioms medžiagoms, aiškinsimės, ar medžiagų tirpumas priklauso nuo tirpiklio temperatūros. Sužinosime kas yra sotieji, nesotieji ir persotinti tirpalai, tyrinėsime kristalizacijos reiškinį. Vyresnieji programos dalyviai susipažins su tirpumo kreivėmis, išmoks jomis naudotis bei įgytas žinias pritaikys praktiškai.

Programa rekomenduojama: 3 – 6 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Organinė sintezė

Organinės chemijos pažangos dėka galima pagaminti medžiagas, kurios yra plačiai naudojamos šiais laikais. Tai įvairūs dažai, plastikai, vaistai, kuras ir daug daugiau. Organinės sintezės” užsiėmimo metu gimnazinių klasių moksleiviai turės galimybę išbandyti savo jėgas gaminant organinį azodažiklį, sužinos jo savybes ir pritaikymo galimybes, taip pat susipažins su tamsoje švytinčiais dažikliais ir galimu jų pritaikymu.

Visi norintieji galės gauti savo pasigamintų dažų mėginį ir išbandyti juos mokykloje ar namuose. 

Programa rekomenduojama: 10- 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Vario kelias

Šios programos metu mokiniai atliks klasikinį neorganinės chemijos eksperimentą, kurio metu atliekamos reakcijos sudaro ciklą, nes reakcijų pradinis bei galutinis produktas yra ta pati medžiaga – varis. Moksleiviai susipažins su įvairiomis laboratorinėmis operacijomis, aiškinsis, kokios cheminės reakcijos vyksta eksperimentų metu bei įsitikins, kad tas pats cheminis elementas gali būti visiškai skirtingų savybių junginiuose. Tai puiki galimybė pagilinti neorganinės chemijos žinias bei įgyti laboratorinės praktikos.

Programa rekomenduojama: 9 – 12 klasės mokiniams

Eskursijos nuotrauka

Oranžinė Organika

Kaip atskirti bazę nuo rūgšties vien pagal spalvos pokytį? Kodėl vieni indikatoriai yra universalūs, kiti – specifiniai? 

Edukacijos metu pagilinsime žinias apie indikatorius, kas jie yra ir kaip veikia, susipažinsime su fizikocheminiu spalvų pokyčiu indikatoriui patekus į skirtingų pH tirpalus. 

Edukacijos metu moksleiviai susintetins indikatorių metiloranžinį ir ištirs jo chemines savybes.

 

Programa rekomenduojama: 11 – 12 klasės mokiniams

Programos trukmė – 2 valandos

Eskursijos nuotrauka

 

Darbo laikas

Dirbame 25 valandas per dieną 8 dienas per savaitę laisvu grafiku 😉

EDUKACIJŲ CENTRAS:

Dėl edukacijų moksleiviams skambinti telefonais +370 655 66550 arba  370 699 22536

Jei neatsiliepiam – labai prašome SMS arba el. paštu edukacija@septintasfortas.lt

Visą parą mus rasite Online Facebuke – https://www.facebook.com/kaunotvirtove/

 

Steam School Label

© 2024 septintasfortas.lt
Orlov Visual Agency logo